Szkoła średnia bez względu na to czy jest to szkoła techniczna, profilowa czy też ogólnokształcąca, kończy się egzaminem maturalnym. Jest to niezwykle ważny egzamin dla młodzieży, który decyduje o ich przyszłości. Młodzi, dorośli ludzie odliczanie do matury rozpoczynają balem studniówkowym.
Jest to pierwszy poważny bal dla młodzieży. Jego bardzo ważnym elementem jest wybór idealnej kreacji. Panowie problemu praktycznie nie mają. Dobrze skrojony modny garnitur rozwiązuje problem ubioru. Inaczej sprawy się mają z paniami. Dla nich najważniejsza jest modna sukienka na studniowke, odpowiednie buty, makijaż, fryzura. Niedopuszczalne jest, aby dziewczyna pojawiła się na balu w nieatrakcyjnej sukni i nie pasujących dodatkach. Wyścig po piękną suknie rozpoczyna się już około dwóch miesięcy przed styczniowym balem. Modna sukienka na studniowke to wydatek rzędu od 200 złoty do nawet kilku tysięcy. Powinna ona nie tylko być modna, ale także podkreślać urodę właścicielki. Nadal najczęściej pojawiają się czarne suknie o różnej długości i z różnymi dodatkami.
Dla młodzieży nie tylko matura jest egzaminem dojrzałości, ale także bal studniówkowy jest dla nich takim egzaminem. Po raz pierwszy mają bal tylko dla siebie i to oni są na nim najważniejsi.