Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Zmarł ppłk Stanisław Gałuszka
 
2007-10-14 21:59:59, autor: Marek

Dnia 10 października na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie odbył się pogrzeb ppłka rezerwy pilota Stanisława Gałuszki. Uroczystość miała szczególny charakter ponieważ odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

 

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 7 października 2007r, przeżywszy 74 lata zmarł ppłk rez. pilot Stanisław Gałuszka.


ppłk pilot Stanisław GAŁUSZKA był absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po promocji ściśle związany z działalnością tejże uczelni wojskowej. Jako pilot- instruktor OSL wyszkolił wielu podchorążych, późniejszych pilotów wojskowych. Zajmował kolejne stanowiska służbowe (d-ca klucza lotniczego, d-ca eskadry lotniczej, z-ca dcy pułku lotniczego w Dęblinie). W latach siedemdziesiątych pracował w Wydziale Służb Lotniczych w Komendzie Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po przejściu na emeryturę (1978r) ppłka pilota Zygmunta Richtera wyznaczony został na stanowisko Kierownika Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. Aeroklubem kierował do 1983r. Zmarły, za działalność służbową, osiągnięcia lotnicze i działalność społeczną wielokrotnie był wyróżniany i odznaczany wieloma odznaczeniami resortowymi i państwowymi, między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po przejściu na emeryturę wstąpił do Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, w którym do czasu kiedy zmogła go choroba, aktywnie działał i udzielał się społecznie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!

 

Dnia 10 października na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie odbył się pogrzeb ppłka rezerwy pilota Stanisława Gałuszki. Uroczystość miała szczególny charakter ponieważ odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

 

W uroczystości oprócz rodziny zmarłego, kolegów i znajomych udział wzięły: Asysta Honorowa - wystawiona przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Jaśle, Poczet Sztandarowy, Kompania Honorowa i Orkiestra Wojskowa wystawiona przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Był też Poczet Sztandarowy i delegacja Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Krośnie. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli także jego koledzy z Aeroklubu Podkarpackiego i Krośnieńskiego Klubu Seniorów lotnictwa.

Po huku "Salwy Honorowej" nad trumną ppłka pilota Stanisława Gałuszki tradycyjnie przeleciały samoloty z lotniska Aeroklubu Podkarpackiego.

 

Przedstawiciele "Grupy 100" wręczyli rodzinie zmarłego pamiątkowy medal który Stanisław Gałuszka miał odebrać osobiście w dniu 27 października z okazji 50-cio lecia promocji tejże słynnej niegdyś w Wojskach Lotniczych grupy.

  

Dla zainteresowanych!

"Grupa 100" - to eksperymentalna grupa 12 pilotów samolotowych II klasy pochodzących z aeroklubów, którzy w bardzo krótkim czasie (10 miesięcy) w dęblińskiej Oficerskiej Szkole Lotniczej ukończyli przeszkolenie na samolotach odrzutowych Mig-15 i w grudniu 1957r wraz z podchorążymi kończącymi OSL w normalnym trybie (3 lat) promowani byli do stopnia podporucznika i skierowani do zawodowej służby w pułkach lotniczych LLP. Eksperyment ten zrealizował ówczesny Dowódca Wojsk Lotniczych gen. pil Frey - Bielecki. W bieżącym roku "Grupa 100" świętuje 50-cio lecie promocji. Zmarły był jednym z opiekunów i instruktorów tj. grupy.

Nadmienić należy, że między innymi w "Grupie 100" znalazł się Krośnianin, wychowanek aeroklubu Podkarpackiego, dziś ppłk rez. pil Jerzy Nowak (brat Przewodniczącego KKSL ppłka rez. mgr inż. pil. Ryszarda Nowaka)


 powrót
Szczegóły
z 1175
093451 odwiedzin