Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Zmarł Stanisław Kondera
 Ze smutkiem zawiadamiamy,  że w dniu 30.06.2020r. zmarł 
w wieku 90 lat nasz Kolega Stanisław Kondera wieloletni członek Aeroklubu Podkarpackiego i Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pilot szybowcowy i samolotowy 

Wspomnienie

Stanisław Kondera- pilot sportowy i zawodowy

   Urodził się w 1930 roku. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Właśnie wtedy za­interesował się lotnictwem.  W 1948 roku uzyskał kategorie „A” i „B” pilota szybowcowego. Później zdobył najwyższą kategorię „C”. Wydział Górniczy Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, ukończył w 1954 roku i podjął pracę w przemyśle naftowym  jako: asystent Kopalni Ropy Naftowej Wietrz­no, następnie szef produkcji w Kopalnictwie Naftowym w Sanoku, Inspektor Okręgowego Urzędu Gór­niczego, wreszcie naczelny inżynier  w Przedsiębiorstwie Kopalnic­twa Naftowego w Krośnie.

      W 1960 roku na samolocie typu „CSS – 13” zaliczył szkolenie w pilotażu, uzyskując uprawniającą do treningu wyczy­nowego. W październiku 1961 roku zdobył Srebrną Odznakę Szybowcową.

      Uzyskał licencję trzeciej, drugiej i pierwszej klasy pilota zawodowego. Podnosząc swoje lotnicze  kwalifikacje, brał udział w wielu za­wodach samolotowych. 

       Piastując funkcję naczelnego inżyniera w Przedsiębiorstwie Kopalnic­twa Naftowego w Krośnie, współorganizo­wał w 1964 roku Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce, a po przejściu na emeryturę był przez siedem lat jego dyrektorem.


     Latając na różnych typach samolotów, Stanisław Kondera był aktywnym działaczem Aero­klubu Podkarpackiego. W międzyczasie był również wieloletnim kierownikiem Sekcji Spadochronowej.  Uzyskał uprawnienia agropilota.  W 1973 roku wraz z pilotami Zakładu Usług Agrolotniczych udał się do Egip­tu, gdzie samolotem typu „An – 2” opylał bawełnę.        Karierę pilota za­kończył w dniu 18 sierpnia 1998 roku, kiedy to wykonał swój ostatni lot. Tak jak roz­począł swoją lotniczą przy­godę w 1948 roku, tak kilkadziesiąt lat później za­kończył ją lecąc zrekonstru­owanym samolotem typu „CSS – 13”. Odbyło się to na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w gro­nie rodziny i najbliższych przyjaciół.


     W uroczystej at­mosferze ostatni już wpis do książki pilota wykonał dyrektor AP  instruktor pilot Witold Ostrowski.

    W uznaniu za zasługi na rzecz lotnictwa otrzymał Odznakę Zasłużo­ny Działacz Lotnictwa Sportowego, Złotą Odznakę za Zasługi dla Aero­klubu Polskiego i Złotą Odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. Otrzymał też wiele odznaczeń państwowych i resortowych.

 

                                                                             Opracował: Józef Zuzak,

                                                                                                Tadeusz Wais


Fotorelacja z ostatniej drogi Stanisława


 powrót
Szczegóły
z 1198
143362 odwiedzin