Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Spotkanie z Lesławem Wilkiem 03.10.2019

Motto: "Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,

Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny".

 

We wrześniu 2019 roku obchodzimy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Jest to czas wspomnień o Tych, którzy w obronie naszej Ojczyzny złożyli w ofierze to, co mieli najcenniejszego - własne życie. W gronie tym, odnajdujemy Władysława Kordysia, pochodzącego z Łęk Dukielskich na Podkarpaciu, sierżanta strzelca radiotelegrafisty 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej" Polskich Sił Powietrznych w Wlk. Brytanii, którego wojenne losy zasługują na bliższe poznanie.

Przybliży je, Lesław Wilk na spotkaniu w dniu 3 października 2019 w siedzibie krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa  – szczegóły na załączonym plakacie.

Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych i entuzjastów historii lotnictwa!

 

W imieniu Zarządu KKSL Zygmunt Bąk, sekretarz


 


Relacja z prelekcji  Lesława Wilka

We wrześniu br. przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, konfliktu zbrojnego, który boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców. Jest to okazja do zadumy nad wojennymi losami polskiego narodu i meandrami zbiorowej pamięci  o Tych, co poświęcili swoje życie w imię hasła Za Naszą i Waszą Wolność. W gronie Tych, znalazł się, pochodzący z Łęk Dukielskich sierżant strzelec radiotelegrafista Władysław Kordyś, kawaler Krzyża Walecznych (3-krotnie) i Medalu Lotniczego (2-krotnie). Jego pamięci została poświęcona prelekcja, która miała miejsce w dniu 3 października br. w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego. Data nie przypadkowa, jako że 8 października przypadała 76 rocznica bohaterskiej śmierci sierż. rtg. Władysława Kordysia, który wraz z całą załogą  samolotu Wellington Mk. X kod BH-O (HF490) /start do misji czwartek 07.10.1943 godz. 23:13/ 300 Dywizjonu  Bombowego Ziemi Mazowieckiej PSP w Wlk. Brytanii nie powrócił z zadania wyznaczonego w nocy z 7 na 8 października 1943 r. Najprawdopodobniej zostali zestrzeleni do morza, a ciał bohaterskich lotników nigdy nie odnaleziono.

Dzięki uprzejmości Pana Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który przyjął zaproszenie sekretarza klubu na autorską prelekcję, obecni słuchacze na spotkaniu w dniu 3 października br. w siedzibie KKSL mogli poznać historię wojennych losów lotnika, pochodzącego z nieodległych Łęk Dukielskich. Przygotowana przez Pana Lesława Wilka multimedialna prezentacja fotografii w połączeniu z ciekawym opisem słownym wyłoniła pełny obraz patriotyzmu naszego bohatera. Zainteresowanych sylwetką sierż. rtg. Władysława Kordysia zapraszamy na stronę  http://www.polishairforce.pl/kordys.html, gdzie Janusz Kubit i Lesław Wilk opisują wojenne losy lotnika.

W załączeniu fotografie z Władysławem Kordysiem z archiwum Lesława Wilka.

Władysław Kordyś  przybył do Anglii 26.VI.1940 r. Otrzymuje nr służbowy P-782530.  Już w mundurze RAF-u, na piersi naszywka strzelca pokładowego (AG – Air Gunner).

W trakcie służby wojskowej w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie, okres unitarny  – jesień 1938 r. Władysław Kordyś siedzi w środku w mundurze szeregowego wz. 19.

W marcu  1940 r. W.K. zostaje wysłany na szkolenie do Clermont-Ferrand. Zbiórka
 w bazie, po prawej francuskie samoloty bombowe Bloch 131, po lewej Potez 63.11.

18.VIII.1941 r. podczas startu na Duisburg Wellington  BH-Z  R1641 ulega katastrofie.
  Giną piloci sierż. K. Cegliński i sierż. S. Kuropatwa, z wypadku wychodzą z obrażeniami
por. A. Paszkowski, sierż. S. Wybraniec, sierż. W. Kordyś  i  sierż. H. Glűcklich.

Relację zdał: Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego. powrót
Szczegóły
z 1124
975254 odwiedzin