Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Zaproszenie na spotkanie w KKSL

Z a p r o s z e n i e

 Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa zaprasza w dniu 1 marca 2018 r. o godz. 17,00 do klubowej Sali Historii i Tradycji ( budynek przy Aeroklubie Podkarpackim Ul. Żwirki i Wigury 8, 38-400 Krosno) na spotkanie otwarte wszystkich miłośników lotnictwa.

Wiedzą w temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”podzieli się pasjonat historii, muzealnik Pan Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, placówki muzealnej gromadzącej i eksponującej zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi z lat 1914-1945.

                             W oczekiwaniu na liczne przybycie

                               z lotniczym pozdrowieniem

                                       Sekretarz KKSL

Relacja ze spotkania w KKSL z muzealnikiem Lesławem Wilkiem

Jak wcześniej zapowiedziano, w czwartek 1 marca br. w klubowej Sali Tradycji i Historii Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa gościł miłośnika historii, muzealnika Pana Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pół Bitewnych w Krośnie.

Inicjatorem zaproszenia muzealnika w imieniu zarządu klubu był sekretarz KKSL Zygmunt Bąk.

Więcej tutajSpotkanie, cieszyło się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa, licznie przybyłych pomimo mroźnego marcowego wieczoru. W gronie miłośników znaleźli się m.in. kol. Leszek Mańkowski w podwójnej roli prezesa, tj. Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i zarazem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz modelarze ze Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych ‘Galicja” z Krosna. Pierwsze spotkanie otwarte w obszernym temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna” dotyczyło eksploracji miejsca katastrofy bombowca nurkującego Junkers Ju-87 Stuka z 11 lutego 1944 okresu II wojny światowej. Przedstawiona przez Pana Lesława Wilka relacja słowna z akcji wydobycia elementów konstrukcji samolotu, poparta wizualizacją bardzo sugestywnie trafiła do słuchaczy marcowego wieczoru. A listopadowe sobotnie popołudnie 2015 r. w Krościenku Wyżnym stało się niemym świadkiem ekshumacji rumuńskiego 23-letniego pilota sierż. sztab. Joan’a Clop’a. Jego ciało na głębokości ponad 4 metrów pod ziemią czekało 71 lat na godziwy pochówek. Zadbano o to - spoczął na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Wydobyte w miejscu katastrofy, m.in. elementy kabiny pilota, w nadzwyczaj dobrym stanie spadochron oraz silnik samolotu można zobaczyć na ekspozycji Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pół Bitewnych w Krośnie.

Spotkanie zakończyło podziękowanie zarządu KKSL złożone wszystkim przybyłym miłośnikom lotnictwa i zaproszenie na kolejne w temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”. Gościa spotkania, Pana Lesława Wilka uhonorowano specjalnym podziękowaniem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa „za szczególnie aktywny udział w poszukiwaniu i upamiętnianiu zdarzeń lotniczych na Podkarpaciu w okresie II Wojny Światowej 1939 – 1945”.  Natomiast z rąk prezesa Leszka Mańkowskiego zarząd Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa otrzymał upominek w postaci publikacji autorstwa Krzysztofa Mroczkowskiego pt. „Trzy bez atu…z POLANDAMI” z dedykacją „Krośnieńskim Seniorom Lotnictwa w dowód podziwu dla Ich bardzo aktywnej działalności. Prezes Rady Seniorów Lotnictwa AP Leszek Mańkowski -1 marca 2018 roku.”  Dziękujemy za docenienie klubowej aktywności oraz za publikację, która wzbogaci zbiory naszej Sali Tradycji i Historii .

Relację zdał: Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL

PS. Należy wspomnieć, że kilka lat wcześniej Członkowie Naszego Klubu byli zaproszeni przez Pana Wilka i zwiedzali Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem.

(mm)

  powrót
Szczegóły
z 1076
832446 odwiedzin