Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Święto Lotnictwa Polskiego

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa składa najlepsze życzenia wszystkim lotnikom i sympatykom lotnictwa, życząc lotniczego szczęścia i bezpiecznych lotów.

Święto Lotnictwa Polskiego, wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego ustanowione na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach samolotów Turystycznych Challenge w 1932 w Berlinie na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6. 

Tu zapoznasz się z relacją z tej uroczystości w KKSL 

Obchodzone od 1993 r. corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej rodowód swój bierze z okresu 20-lecia międzywojennego. Początkowo, do 1931 roku, Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego z biało-czerwoną szachownicą w 1918 roku, z załogą poruczników: Stefana Bastyrą i Janusza de Beaurain. Jednocześnie utworzono wtedy Dowództwo Wojsk Lotniczych - pierwszą organizację polskiego  lotnictwa wojskowego. Od 1932 roku, lotnicze święto obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości. Wiąże się to z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie w dniu 11 listopada 1932, który to dzień marszałek Józef Piłsudski ustanowił dniem Święta Lotnictwa Polskiego

W okresie PRL, ówczesne władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości. Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach: 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej (22 sierpnia 1945 roku rozkaz nr 189 Naczelnego Dowódcy WP, jako Dzień Lotnictwa Polskiego)  i 23 sierpnia - w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku (4 maja 1950 roku rozkaz nr 28 Ministra Obrony Narodowej).

Tekst: Zygmunt Bąk KKSL


 powrót
Szczegóły
z 1063
794343 odwiedzin