Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Zmarła Betty ClementsPogrążeni w żalu zawiadamiamy, że w dniu 10.11.2015r.

przeżywszy 93 lata, zmarła w Anglii

 

Mrs. Betty Clements

 

Honorowy Członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 listopada br.

 o godz. 1100

Sp. Mary's church  Ticehurst East Sussex TN5 7AB

Betty Clements była żoną naszego Rodaka z Krosna - pil.por. Kazimierza Jaworskiego, który zginął, jako pilot w locie bojowym nad Kanałem La Manche 17.09.1944r.

Betty Clements od wielu lat utrzymywała kontakt z naszym Klubem Seniorów Lotnictwa. Co pewien czas obdarowywała nasz Klub licznymi eksponatami i literaturą lotniczą. 

Pomimo że była Angielką, bardzo się angażowała w upamiętnianiu dokonań polskich pilotów w Anglii, współpracując z polskimi weteranami - lotnikami II Wojny Światowej. Tą pasją zaraziła swoją Rodzinę.

Za jej przyczyną w dniu 29.05.2010r. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa miał przyjemność gościć w swojej Izbie Tradycji Rodzinę Betty Clements. Wśród przybyłej Rodziny z Anglii, był syn Kazimierz Richard z dziećmi i wnukami oraz Rodzina 

z Krosna, Gdańska i Bolesławca. Gości przyjmowali i oprowadzali nasi koledzy Jan Gałuszka, Józef Zuzak i Marek Mojak. Zwiedzający byli zachwyceni wielkością naszych zbiorów jak i ich ekspozycją. Szczególne zainteresowanie wzbudzała ekspozycja poświęcona naszym pilotom walczącym w Anglii, do której to ekspozycji przyczynili się Mieczysław Adam Hasiński i Betty Clements (Jaworska).

Najmłodszym gościom najwięcej radości sprawiła możliwość zwiedzania lotniska i zajęcie miejsca w kabinie szybowców. 

Tu zdjęcia z wizyty Rodziny Jawirskich Betty Clements w KKSL  

O zaangażowaniu Betty Clements lotnictwem, a szczególnie polskim najlepiej świadczy jej księgozbiór, którego część poniżej prezentuję. Księgozbiór ten na kilka dni przed śmiercią przesłała z Anglii dla naszego KKSL.

Pozostanie Ona na zawsze w naszej pamięci.

Marek


 powrót
Szczegóły
z 1175
093431 odwiedzin