Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Pilot Piotr Buczek - wspomnienie

Piotr Buczek

Śp. sierż. podch. pil. Piotr Buczek syn Józefa ur. 19.02.1950 r. w Sanoku, student IV roku WOSL w Dęblinie. Przeszedł szkolenie w 1972 r. w ramach LPW II st. na samolocie TS-8 Bies w Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie. Ogólny nalot: 94 godz. w tym na samolocie SBLim -2 ok.18 godz.

W dniu katastrofy, 27.06.1975 r. o godz. 10,00 wykonywał zadanie: lot szkoleniowy do strefy na dużej wysokości celem opanowania prostego pilotażu na 

samolocie SBLim-2 z instruktorem ppor. pil. inż. Kazimierzem A. Legięckim.

Okoliczności katastrofy: dwa samoloty zderzyły się w powietrzu podczas lotów szkolnych w 61, plszb w Nowym Mieście n/Pilicą. Wracając w parze ze strefy pilotażu po wykonaniu zadania, jeden z pary samolotów Lim-2 wykonywał zakręt. W tym czasie wystartował samolot z załogą K.Legięcki i P.Buczek na  SBLim-2 i wykonywał zakręt w lewo z przechyleniem ok 45 st. W końcowej fazie skrętu, podczas wznoszenia uderzył prawym skrzydłem, z dołu w przednią część kadłuba samolotu Lim-2 pilotowanego przez sierż. pchor. pil. Stanisława Wieczorka. W wyniku zdarzenia oba samoloty uległy poważnym uszkodzeniom, a piloci prawdopodobnie utracili świadomość lub doznali obrażeń uniemożliwiających opuszczenie samolotów. Samoloty zderzyły się z ziemią w rejonie 2-go zakrętu, trzej piloci zginęli.

Przyczyna: zła podzielność uwagi i niedostateczna obserwacja przestrzeni powietrznej załóg samolotów znajdujących się w rejonie kolizyjnym drugiego zakrętu.

Miejsce wiecznego spoczynku sierż. (pośmiertnie awansowany do stopnia starszego sierż.) cmentarz w Sanoku, ul. Rymanowska (kwatera na wysokości cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej)

W załączeniu fotografia śp. Piotra

 

Opracował:  Zygmunt Bąk


 powrót
Szczegóły
z 1175
093455 odwiedzin