Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Aktualności
 1 2 3 4 5  ...  
  "Zarys lotniczego szkolnictwa wojskowego II RP"
  2019-11-28 16:03:18, autor: Zygmunt Bąk

  Zarys lotniczego szkolnictwa wojskowego II RP

  W miesiąc, po odzyskaniu przez Polskę  niepodległości w listopadzie 1918 r. ub. XX wieku na warszawskim lotnisku na Polu Mokotowskim, otworzyła swoje podwoje Wojskowa Szkoła Lotnicza. Jesienią 1919 r. została przeniesiona do Krakowa, wchodząc w skład I Szkoły Pilotów, która otrzymała  nazwę I Niższej Szkoły Pilotów. Dalsze zmiany w procesie nauczania lotniczego skutkowały przeniesieniem I Niższej Szkoły Pilotów do Bydgoszczy, gdzie 1 grudnia 1920 r. doszło do połączenia krakowskiej z francuską szkołą pilotażu. przeniesionej z Dęblina. Oprócz Bydgoszczy, działały ośrodki edukacyjne przyszłych kadr dla polskiego lotnictwa w Dęblinie i Grudziądzu.

  "1-go Listopada 2019r."
  2019-11-03 23:37:20, autor: Sekretarz KKSL

  1 LISTOPADA 2019

       Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

    W imieniu Zarządu KKSL zachęcamy Wszystkich szanujących polskie  tradycje lotnicze i kochających lotnictwo na coroczną Akcję Znicz, upamiętniającą Tych, co na zawsze wzlecieli do Niebieskiej Eskadry.

   W dniu 1 listopada  w dowód pamięci  rozpalmy lotnicze znicze i połączmy się myślami z Tymi, co na zawsze wzlecieli do Niebieskiej Eskadry.

   „Tam w górze, wśród chmur i gwiazd jest wielu naszych Przyjaciół, bo nadszedł ich czas.”
  W ten dzień, jak zawsze pełen zadumy spotkajmy się w miejscu wiecznego spoczynku naszych Przyjaciół, aby tradycja lotniczego znicza nigdy nie zgasła. Aby ten znakomity obyczaj na trwale wpisał się w budowę naszych tradycji lotniczych i z każdym rokiem powiększał grono honorowych uczestników. 
                           

   Tutaj relacja z nowej strony internetowej KKSL http://kkslkrosno.pl/aktualnosci-1 

  Ponadto w imieniu KKSL na Cmentarzu Orląt we Lwowie Znicz Lotniczy na grobach polskich lotników odradzającej się Niepodległej II RP zapalił Pan Paweł Sebastiański viceprezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Sanoku.

   W imieniu Zarządu KKSL

                                 Zygmunt Bąk, sekretarz

  "Spotkanie z Lesławem Wilkiem 03.10.2019"
  2019-09-30 21:28:12, autor: Zygmunt Bąk

  Motto: "Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,

  Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny".

   

  We wrześniu 2019 roku obchodzimy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

  Jest to czas wspomnień o Tych, którzy w obronie naszej Ojczyzny złożyli w ofierze to, co mieli najcenniejszego - własne życie. W gronie tym, odnajdujemy Władysława Kordysia, pochodzącego z Łęk Dukielskich na Podkarpaciu, sierżanta strzelca radiotelegrafisty 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej" Polskich Sił Powietrznych w Wlk. Brytanii, którego wojenne losy zasługują na bliższe poznanie.

  Przybliży je, Lesław Wilk na spotkaniu w dniu 3 października 2019 w siedzibie krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa  – szczegóły na załączonym plakacie.

  Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych i entuzjastów historii lotnictwa!

   

  W imieniu Zarządu KKSL Zygmunt Bąk, sekretarz


   


  Relacja z prelekcji  Lesława Wilka

  "Zmarł Tadeusz Wieczorek "
  2019-08-13 21:45:43, autor: Marek
  Zmarł Tadeusz Wieczorek


  Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 9 sierpnia 2019 r. zmarł Tadeusz Weczorek. Wspaniały, prawy Człowiek, niezawodny kolega. 
  Instruktor spadochronowy Centrum Wyszkolenia Spadochronowego, Aeroklubu Podkaripackiego w Krośnie (od 1971). Wyszkolił ok 3 tys. skoczków spadochronowych dla potrzeb Wojsk Powietrzno - Desantowych. Odznaczony: Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Zasłużony dla Aeroklubu PRL. Uczestnik 20 Mistrzostw Polski i zawodów regionalnych. Spadochronowy Mistrz Polski Juniorów w 1965 r. Zasłużony Mistrz Sportu. Posiadacz Złotej Odznaki Spadochronowej FAI z trzema diamentami (1974 r.). Wykonał 1413 skoków ze spadochronem. Pilot szybowcowy, pilot samolotowy zawodowy.

  Pogrzeb odbędzie się 14.08.2019 w Jaszczwi k. Krosna o godz. 14.00.


  "Spotkanie z Krzysztofem Cwynarem"
  2019-04-01 21:38:42, autor: Zygmunt Bąk

  Szanowne Koleżeństwo

   w imieniu Zarządu Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa mam zaszczyt zaprosić na spotkanie z Panem Krzysztofem Cwynarem, konstruktorem repliki francuskiego samolotu myśliwskiego Nieuport 11 z okresu Wielkiej Wojny 1914-1918.

  Szczegóły spotkania na załączonym plakacie.

   

  Ps. proszę przekazać zaproszenie w swoim gronie Wszystkim Znajomym zainteresowanym tematyką, entuzjastom lotnictwa

  Dziękuję.

   Do miłego zobaczenia

  z lotniczym pozdrowieniem

  Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego


  Spotkanie z Krzysztofem Cwynarem w KKSL 4.04.2019 – relacja filmowa

921076 odwiedzin