Jesteś tutaj: strona główna/sekcje/historyczna
Wyszukaj ok
Sekcja Historyczna
 1 2 3 4 5  
  "Historia Lotnictwa"
  2020-03-23 20:33:37, autor: Zygmunt Bąk

  Szanowne Koleżeństwo

   

  Dla Tych, którzy nie mieli możliwości na kanale FokusTV obejrzeć francuskiego barwnie przedstawionego serialu dokumentalnego „Historia lotnictwa” w reżyserii René-Jean Bouyer pragnę poinformować, że jest powtarzany na kanale Planete+.

  Przy okazji oglądania 3 i 4 odcinka przyszedł mi na myśl słynny cytat z wiersza „Do tego co czytał” polskiego poety i prozaika epoki renesansu Mikołaja Reja z Nagłowic herbu Oksza.

  „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

  Wszak parafraza owego cytatu odnosi się m.in. do przelotu Atlantyku, którego dokonał Charles A. Lindbergh z 20 na 21 maja 1927 roku, przelotu z Paryża do Nowego Jorku Francuzów – Dieudonné Costes i Maurice Belltonte w 1930 czy też rodzących się legend światowego lotnictwa – Jeana Mermoza i Antonine’a

  de Saint-Exupéry.

  Dla nas Polaków, legendą w walce o zdobycie Atlantyku są Ludwik Idzikowski i Kazimierz Kubala, Włodzimierz Klisz i Adam S. Kowalczyk, Stanisław Skarżyński oraz załoga samolotu Lockheed L-14H Super Elektra dowodzona przez Wacława Makowskiego czy też mniej znani lotnicy-amatorzy polskiego pochodzenia Stanisław Hausner oraz bracia Bolesław Adamowicz i Józef Adamowicz.

  W czasie, gdy zmuszeni jesteśmy pozostawać w domu z uwagi na dżumę XXI wieku, zachęcam Szanowne grono Seniorów do zapoznania się z owymi pionierskimi przelotami naszych bohaterskich lotników. Bliskie moim zainteresowaniom artykuły o wspomnianych przelotach i ich próbach („Lulas Idzikowski nad Morzem Atlasa”, „Z Jaślisk nad Atlantyk, w 80-tą rocznicę”,  „Leć, leć Polonio…” oraz  „Rajd Dęblin-Bagdad_Kair-Warszawa”), dostępne są na stronie http://lotnisko-krosno.com.pl w zakładce Artykuły. Warto też przywołać stronę Modele z szachownicą http://zszachownica.blogspot.com/ z opracowaniem Janusza Młodzianki pt. „Piloci komunikacyjni na niebie lotniczego września 1939” oraz stronę https://dlapilota.pl  z artykułem „Wielkie dni LOT-u” część 2 via samolotypolskie.blogspot.com

  Z życzeniami miłej lektury, kiedy na wiosnę temperatura w ciągu dnia nas rozpieszcza a wieczorami daje się we znaki

  Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego


   

  PS. Zapoznaj się z wspomnieniami naszego Ś.P. Kolegi Klubowego KKSL -  Capt.Instr.Pil.  PLL LOT Zbigniewa Kwiatka, uczestniczącego w powojennym rozwoju PLL LOT.

  Marek

  "Zwycięski Lot w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię"
  2020-03-13 23:10:59, autor: Leszek Mańkowski

  Zwycięski Lot w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię

  Projekt pt. "Zwycięski Lot 303" powstał w hołdzie polskim lotnikom i z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię, którą obchodzimy w tym roku 2020! - Dowiedź się więcej o naszym projekcie i dołącz do "Zwycięskiego Lotu 303"

  ""Historia lotnictwa" – nowa seria na kanale Fokus TV"
  2020-03-10 00:10:36, autor: Zygmunt Bąk

  "Historia lotnictwa" – nowa seria na kanale Fokus TV

   

  W dniu dzisiejszym tj. 9 marca  o godzinie 21:50 rozpoczęto emisję pierwszego premierowego odcinka serii pt. "Historia lotnictwa" na kanale Fokus TV. Kolejne premierowe odcinki

  w następnych dniach o tej samej porze.

  Serdecznie zachęcamy do oglądania kolejnych odcinków!

   

  Dokument "Historia lotnictwa"  z 2019 roku w reżyserii René-Jean Bouyer to wyjątkowa seria ukazująca kolejne pokolenia śmiałków, których dokonania wyznaczały kolejne etapy w dziejach awiacji. Twórcy programu przedstawiają niezwykłe odkrycia i wyczyny oraz wpływ, jaki miały one na rozwój lotnictwa w innych krajach i na innych kontynentach.

  Od machin latających Leonarda da Vinci do przelotu nad kanałem La Manche, którego dokonał Louis Blériot w roku 1909 – w pierwszym odcinku będzie można prześledzić początki awiacji. Fani lotnictwa zobaczą też różne prototypy, m.in. konstrukcje z elementami zbudowanymi na kształt skrzydeł nietoperza, balon na ciepłe powietrze braci Montgolfier czy słynny sterowiec. W tym odcinku twórcy przypomną pierwsze loty próbne, które startowały z wieży Eiffla. Będzie można przyjrzeć się też prototypom silników samolotowych i dowiedzieć się, jak wyczyn Blériot zrewolucjonizował cały przemysł lotniczy.


954988 odwiedzin