Jesteś tutaj: strona główna/sekcje/historyczna
Wyszukaj ok
Sekcja Historyczna
 1 2 3 4 5  
  "As polskiego lotnictwa"
  2020-04-08 20:50:50, autor: Wioletta Zimmermann

  "list gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera"
  2020-04-07 22:23:02, autor: Zygmunt Bąk

  list gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera

   

  W obecnej sytuacji globalnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się dżumy XXI wieku spotykamy się z wieloma ograniczeniami i „skazani” jesteśmy na pozostawanie w przysłowiowych czterech ścianach. W związku z tym, jest czas na pewne przemyślenia, refleksje, do których zapraszam po przeczytaniu załączonej lektury.

  Gen_Orlicz-Dreszer

   

   Szanowne Grono Seniorów Lotnictwa i nie tylko…..

   Należymy, można by rzec, do uprzywilejowanego pokolenia Polaków, które jest świadkiem i uczestnikiem dziejowych wydarzeń w historii Polski. Przeżywamy momenty doniosłe, jak i tragiczne, mające wpływ na losy polskiego narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać. Wspomnę tylko, że w 2018 roku świętowaliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski, a w 2019 roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Również 100 lat temu, w Pucku miało miejsce wydarzenie historyczne. Gen. Józef Haller nad brzegiem Zatoki Puckiej wrzucił do morza platynową obrączkę z napisem „Gdańsk – Puck 10 lutego 1920”. W perspektywie rocznic bieżącego 2020 roku są obchody 100-lecia 

  "Historia Lotnictwa"
  2020-03-23 20:33:37, autor: Zygmunt Bąk

  Szanowne Koleżeństwo

   

  Dla Tych, którzy nie mieli możliwości na kanale FokusTV obejrzeć francuskiego barwnie przedstawionego serialu dokumentalnego „Historia lotnictwa” w reżyserii René-Jean Bouyer pragnę poinformować, że jest powtarzany na kanale Planete+.

  Przy okazji oglądania 3 i 4 odcinka przyszedł mi na myśl słynny cytat z wiersza „Do tego co czytał” polskiego poety i prozaika epoki renesansu Mikołaja Reja z Nagłowic herbu Oksza.

  „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

  Wszak parafraza owego cytatu odnosi się m.in. do przelotu Atlantyku, którego dokonał Charles A. Lindbergh z 20 na 21 maja 1927 roku, przelotu z Paryża do Nowego Jorku Francuzów – Dieudonné Costes i Maurice Belltonte w 1930 czy też rodzących się legend światowego lotnictwa – Jeana Mermoza i Antonine’a

  de Saint-Exupéry.

  Dla nas Polaków, legendą w walce o zdobycie Atlantyku są Ludwik Idzikowski i Kazimierz Kubala, Włodzimierz Klisz i Adam S. Kowalczyk, Stanisław Skarżyński oraz załoga samolotu Lockheed L-14H Super Elektra dowodzona przez Wacława Makowskiego czy też mniej znani lotnicy-amatorzy polskiego pochodzenia Stanisław Hausner oraz bracia Bolesław Adamowicz i Józef Adamowicz.

  W czasie, gdy zmuszeni jesteśmy pozostawać w domu z uwagi na dżumę XXI wieku, zachęcam Szanowne grono Seniorów do zapoznania się z owymi pionierskimi przelotami naszych bohaterskich lotników. Bliskie moim zainteresowaniom artykuły o wspomnianych przelotach i ich próbach („Lulas Idzikowski nad Morzem Atlasa”, „Z Jaślisk nad Atlantyk, w 80-tą rocznicę”,  „Leć, leć Polonio…” oraz  „Rajd Dęblin-Bagdad_Kair-Warszawa”), dostępne są na stronie http://lotnisko-krosno.com.pl w zakładce Artykuły. Warto też przywołać stronę Modele z szachownicą http://zszachownica.blogspot.com/ z opracowaniem Janusza Młodzianki pt. „Piloci komunikacyjni na niebie lotniczego września 1939” oraz stronę https://dlapilota.pl  z artykułem „Wielkie dni LOT-u” część 2 via samolotypolskie.blogspot.com

  Z życzeniami miłej lektury, kiedy na wiosnę temperatura w ciągu dnia nas rozpieszcza a wieczorami daje się we znaki

  Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego


   

  PS. Zapoznaj się z wspomnieniami naszego Ś.P. Kolegi Klubowego KKSL -  Capt.Instr.Pil.  PLL LOT Zbigniewa Kwiatka, uczestniczącego w powojennym rozwoju PLL LOT.

  Marek

975271 odwiedzin